Okazja!

taniec-slub-male

Przekaż 1%

konto-bankowe

Taniec jest to układ ruchów wykonywanych przy akompaniamencie muzyki. Jest znany we wszystkich społecznościach i kulturach; może być solowy, w parach lub zbiorowy. Ludzie z różnych zakątków świata wyrażają samych siebie, opowiadają wydarzenia historyczne, legendy, często traktują go jako formę ćwiczeń. Jest więc swoistym celebrowaniem ludzkiej uczuciowości, rozumu i cielesności. Czasem oznacza przygotowanie do walki lub wyraża niemy protest.

Taniec ma często na celu podkreślenie ważnych zmian w życiu albo uczczenie istotnych wydarzeń z historii narodowej. w dawnych kulturach taniec pomagał ludziom przetrwać – uczył grupę wspólnego działania i przeżywania różnych zdarzeń. Podobnie jak dziś, taniec pozwalał porozumiewać się i wyrażać uczucia, które trudno przekazać w inny sposób. Tańca można nauczyć się, słuchając wskazówek i naśladując innych tancerzy. Niektóre rodzaje tańca zarezerwowane są tylko dla ludzi młodych dlatego tancerze dość wcześnie przechodzą na emeryturę.

Taniec wpływa na pamięć dziecka, szczególnie na pamięć ruchową, którą kształtujemy po przez powtarzanie sekwencji kroków i figur tanecznych. Różne techniki tańca wpływają na inwencję twórczą dzieci, dostarczają dzieciom doznania estetycznych. Trzeba pamiętać, że im młodsze dziecko tym lepiej zapytuje szybciej się uczy, a naturalną potrzebą małego dziecka jest dominacja zabawy i aktywności ruchowej. Taniec jest jedną z takich form.

Taniec skierowany jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, szkolnym, młodzieży, ponieważ taniec daje duże możliwości w rozwoju osobowości sprawności psychofizycznej postaw wychowawczych, od najmłodszych lat dziecko ma potrzebę naturalną potrzebę ruchu zabawy, dla tego taniec daje im możliwości realizacji i ogromną satysfakcję, taniec wyzwala u dziecka pozytywne uczucia reguluje napięcia nerwowe, które coraz częściej niszczą psychikę dziecka. Zabawowa forma działalności społecznej sprzyja odprężeniu psychicznemu, zmniejsza napięcia, przez co dzieci wyzbywają się kompleksów zahamowań, otwierają się, są spontaniczne, bardzo często odnajdują swoje miejsce w rupie rówieśniczej. Stała obecność melodii w tańcu powoduje że ruchy taneczne rytmiczne wykonywane i powtarzane stają się ruchami intensywnymi, przez co poprawia się motoryczność dziecka i jego sprawność ruchowa.

Taniec kształtuje precyzje ruchów u dzieci, doskonali i koordynację i orientację przestrzenną. Ruchom dziecka taniec nadaje lekkości, sprężystości gibkości, płynności, skoczności. Ulega zmianie postawa ciała dziecka: trzymanie prostych pleców ściągnięcie łopatek podniesienie głowy.